Id. Filotás Tivadar története
Id. Filotás Tivadar (1903–1945) Politikai pályára vágyott, attasé akart lenni nyelveket beszélt, jó föllépése volt. 1903-ban született Budapesten. Akárcsak az édesapja, ő is a Ludovikát végezte el. Diákkorában versenyszerűen sportolt, a rövid- és a közép-távfutás volt az erőssége. 1920 és 1923 között tizenhét ifjúsági bajnokságot nyert atlétikában. Tagja volt a MAC-nak (Magyar Atlétikai Club). 1921-ben a 4 x 100 méteres futóváltóban ifjúsági rekordot állított fel. Tekintettel arra, hogy az atlétika mellett jól lovagolt és vívott, megpróbálkozott az öttusával. Ennek az akkor még fiatal sportágnak az első nemzetközi öttusa versenyére 1912 július 8-12. között került sor a stockholmi olimpia keretében.
Magyarországon az első öttusa versenyt 1927. április 27 -én rendezte a Ludovika Akadémia. A verseny megszervezője Filotás Ferenc ezredes, a MAC tőrvívója, többszörös magyar bajnok volt.
E tettével fiának, Tivadarnak adott komoly esélyt a sportágban, aki meg is nyerte a versenyt. A Nemzeti Sport 1927. május 1-jén a következőképpen számolt be az eseményről:
„Külön kell szólnunk az indulók nagyszerű teljesítményéről. Alig 10 nap alatt 5 különböző versenyt abszolválni nem gyerekjáték. A versenyszámok kétnaponként változtak és bizony nagyon is igénybe vették a versenyzők fizikumát, s ennek dacára a 12 induló közül csak egyetlen egy adta fel a küzdelmet.”
Magyarországon először 1927 áprilisában rendeztek öttusaviadalt, amit ő nyert meg – Lovaglásban harmadik, párbajtőrben második, pisztolylövésben negyedik, úszásban és terepfutásban hetedik helyezést ért el és összesen 23 versenypontot szerzett. 1928-ban elindult az amszterdami olimpián is, ahol 23. lett.
1944-ben az oroszok elől Bajorországba menekültünk. 1944 szeptemberében behívták Kassára, ott felállítottak egy úgynevezett pót-hegyi dandárt, annak lett az osztályparancsnoka, majd Tordára került, ott érte a visszavonulási parancs és kezdetét vette a hosszú menet. Tivadar a keleti fronton szerzett tüdőgyulladása végzetesnek bizonyult. Ganghofenbe bekerült az 505. magyar tábori kórházba. Első szívtrombózisát úgy tűnt átvészeli, de aztán két hét múlva – 42 évesen – tüdőembóliában meghalt. A pockingi magyar katonai temetőben helyezték örök nyugalomra.